Lone Star Land Steward Ecoregion Award Winners


Sponsorship | Ecoregion Award Selection Criteria | Leopold Conservation Award Selection Criteria

TPWD: Private Lands <? echo $title; ?>
Year Ecoregion Name County
1996 Blackland Prairies Rosewood Ranches
Bunker Sands
Navarro, Henderson, Kaufman
1996 PineyWoods Cass County Farm
Bob and Jack Foshee
Cass
1996 Post Oak Savannah LCRA Cooper Farm & North Central Fayette County WMA
Fayette
1996 Cross Timbers & Prairies Mr. and Mrs. Don Pendleton Stephens
1996 Edwards Plateau Steve Haverlah San Saba
1996 High Plains Harrell Ranch
Mr. and Mrs. Ed Harrell
Armstrong
1996 Rolling Plains LOL Ranch
J.E. Leverich
Donley
1996 Trans-Pecos BOSS Ranch/Buescher Ranch
Robert Buescher
Brewster
1996 Gulf Prairies & Marshes Artie Henke Farm
Artie Henke
Calhoun
1996 South Texas Plains El Tecomante Ranch
Dr. Gary Schwarz
Starr, Jim Hogg
1997 Blackland Prairies 77 Ranch
Gary Price
Navarro
1997 PineyWoods Pine Island Hunting Club
Mr. Simon Henderson, III
Angelina
1997 Post Oak Savannah Que Pasa Ranch
Mr. Ron Fash
Grimes
1997 Cross Timbers & Prairies Bartush Ranch
Mr. Mike Bartush
Cooke
1997 Edwards Plateau Shield Ranch
Mr. Bob Ayres
Travis
1997 High Plains Lighthouse Canyon Ranch
Bill and Shirley Howse
Randall
1997 Rolling Plains Hicks Ranch
Andy and Sue Hicks
Collingsworth
1997 Trans-Pecos Rancho Del Cielo
Mr. Alberto Bailleres
Jeff Davis
1997 Gulf Prairies & Marshes Viktorin Ranch
Blue Creek Ranch
Wharton, Victoria
1997 South Texas Plains Tom Brothers Ranch
W. B. Osborn, III
Star
1998 Blackland Prairies Paul's Prairie
Paul Matthews
Hunt
1998 PineyWoods Allison Ranch
Thomas Allison
Panola
1998 Post Oak Savannah WDS Ranch
Richard and Margaret Phelps
Goliad
1998 Cross Timbers & Prairies John L. Merrill, Jr. Tarrant
1998 Edwards Plateau Homer Martin Ranch
Mr. and Mrs. Homer Martin
Mason
1998 High Plains Sublette Ranch
Mr. Randy Sublette
Hartley
1998 Rolling Plains Bradley 3 Ranch
Ms. Minnie Lou Bradley
Childress
1998 Trans-Pecos University Lands-Dean Ranch
Mr. Hal "Rocky" Dean, Jr.
Terrell
1998 Gulf Prairies & Marshes Blue Creek Ranch
William C. Oehmig
Wharton
1998 South Texas Plains Tom Brothers Ranch
Ethel and Lytle Tom
Atascosa
1999 Blackland Prairies Texas Nature Conservancey
Clymer Meadow
Hunt
1999 PineyWoods Faraway Farm
Thomas Jameson
Walker
1999 Post Oak Savannah Little Sandy Hunting and Fishing Club
Bob Cummings and Joseph Worsham
Wood
1999 Cross Timbers & Prairies L.C. Link Ranch
Francis Link Matthews, David and Sarah Link Grimes
Stephens
1999 Edwards Plateau West Kerr Ranch
Barbara Kana
Kerr
1999 High Plains Four Osborn Brothers Ranch
Osborn Brothers
Parmer
1999 Rolling Plains Krooked River Ranch
Roy and Becky Wilson
Haskell, Shackleford, Throckmorton
1999 Trans-Pecos Paint Mare Ranch
Gib Bell
Terrell
1999 Gulf Prairies & Marshes Leggett Ranch
Ralph and Jesse Leggett
Chambers
1999 South Texas Plains Fausto Yturria and Marion Kimbro
Fausto Yturria, Jr.
Kenedy
2000 Blackland Prairies Matthew Cartwright Prairie
Susan Roberts and Family
Kaufman
2000 PineyWoods Frenchman Place
Billy Wood
Montgomery
2000 Post Oak Savannah Double G Ranch
Ross and Peggy Glaze
Lavaca
2000 Cross Timbers & Prairies Hailey Ranch
Tommy L. and Connie Hailey
Stephens
2000 Edwards Plateau Camp Verde Ranch
Robert L. Parker
Kerr
2000 High Plains LoLynn and Adelph LLP
Bob and "Doc" Pearson
Hansford, Ochiltree
2000 Rolling Plains Cedar Bluff Ranch
Donald and Edna Smith
Kent
2000 Trans-Pecos Sherman Hammond Ranch
Sherman and Nancy Hammond
Pecos
2000 Gulf Prairies & Marshes Lagow Ranches
Jean, Janet and Wanda Lagow
Chambers
2000 South Texas Plains Yturria Ranch
Frank D. Yturria
Willacy
Year
Ecoregion
Name
County
2001 Blackland Prairies Reed Wildlife Ranch
Jim Reed
Navarro
2001 PineyWoods Winston 8 Ranch
Simon Winston
Nacogdoches
2001 Post Oak Savannah Big Woods on the Trinity
Dr. Robert F. McFarlane
Anderson
2001 Edwards Plateau Walking Cane Ranch
Harold B. Schmidt
Kimble
2001 High Plains Masterson & Stinnett Ranch
Peggy Masterson Stinnett
Potter, Carson
2001 Rolling Plains Gem/Canadian River Cattle Co.
Jim Bill Anderson
Hemphill
2001 Trans-Pecos Blue Diamond
Fred E. Weimer
Brewster
2001 Gulf Prairies & Marshes Womack Family Ranch
Jess and Lou Womack
Victoria
2001 South Texas Plains Cactus Jack
Ken Leonard
Webb
2002 PineyWoods Cook's Branch Conservancy
Ms. Sheridan Lorenz
Montgomery
2002 Post Oak Savannah Greenwood Ranch
Dr. J.W. Smith
Red River
2002 Cross Timbers & Prairies Fossil Canyon Ranch
Robert and Marge Shafer
Bosque
2002 Edwards Plateau Cherry Creek
Fred and Paula Russ
Kerr
2002 High Plains Lemon Ranch
Calvin and Sandra Lemon
Lubbock
2002 Rolling Plains Mesquite Grove Ranch
Buddy Baldridge
Kent
2002 Trans-Pecos Longfellow Ranch
N. Malone Mitchell, III
Pecos
2002 Gulf Prairies & Marshes Runnells-Pierce
John S. Runnells II
Matagorda
2002 South Texas Plains El Tecolate Ranch
Phil and Karen Hunke
Hidalgo
2003 PineyWoods Magnolia Hills
Brian Shivers
Tyler
2003 Post Oak Savannah Sarco Creek Ranch
Bridey Dunn Greeson
Goliad
2003 Edwards Plateau 4-K
Luther King
McCulloch, San Saba
2003 High Plains Duncan Ranch
Patsy Duncan
Hutchinson, Robert
2003 Rolling Plains Davis Ranches
Billy Don and Nolo Gene Davis
Runnels
2003 Trans-Pecos C.E. Miller Ranch
Clay Miller
Jeff Davis, Presidio
2003 Gulf Prairies & Marshes Rio Vista Bluff Ranches
Jan K. Wheelis
Victoria
2003 South Texas Plains La Golondrina
Rene R. Barrientos
LaSalle
2004 PineyWoods Johnson River Bottom Ranch
Cliff Johnson
Anderson
2004 Post Oak Savannah Sonny D Ranch
Jim and Deborah Godwin
Caldwell
2004 Cross Timbers & Prairies Klondike Ranch
Mr. and Mrs. Duncan Boeckman
Johnson
2004 Edwards Plateau Buckhollow Ranch
William J and Jan S. Cato
Uvalde, Real
2004 High Plains Frost & Leland Sand Hills Ranch
Yoakum
2004 Rolling Plains Aiken Ranch L.P.
Aiken Ranch Limited Partnership
Fisher
2004 Trans-Pecos Maurin Ranch
Mark P. Maurin
Terrell
2004 Gulf Prairies & Marshes Weinheimer Brothers, Inc.
Ed Weinheimer, III, and Steve Weinheimer
Wharton
2004 South Texas Plains Barnhart Q5
John N. Barnhart
Goliad
2005 Blackland Prairies Rey Rosa Ranch
Rusty Rose
Ellis
2005 PineyWoods George H. Henderson Family Partners L.P.
Trey Henderson
Angelina
2005 Post Oak Savannah Shepherd's Mountain Ranch
John & Nellie Colson
Washington
2005 Cross Timbers & Prairies Richards Ranch
E.C. Richards Land Co., Ltd.
Jack
2005 Edwards Plateau Treadwell Brady Ranch
John A. Treadwell
Menard, McCulloch
2005 Rolling Plains Snipes Ranch L.P.
Rick, Lana, and Bailey Snipes
Stonewall
2005 Trans-Pecos Cibolo Creek Ranch
John B. Poindexter
Presidio
2005 Gulf Prairies & Marshes WW Ranch
Jim Willis
Colorado
2005 South Texas Plains Las Vivoritas
Edward H. Austin, Jr.
Jim Hogg
Year
Ecoregion
Name
County
2006 PineyWoods Graff Ranch
Stan Graff
Red River
2006 Post Oak Savannah Lantana Ridge Ranch
James & Mary Fuller
Goliad
2006 Cross Timbers & Prairies JA Ranch
James K. "Rooter" Brite, Jr.
Montague
2006 Edwards Plateau Little Paint Ranch
Gary and Ollabelle Hal
Kimble
2006 High Plains Adolph Hill Trust
Robert and Ruby Young
Dallam
2006 Rolling Plains Begert Limousin Ranch
Hiram and Darenda Begert
Hemphill
2006 Trans-Pecos Dove Acres Rec. Area
Larry G. Cook
Midland
2006 Gulf Prairies & Marshes Sabine Ranch & Cattle Co.
Walter Umphrey & W.E. Wilson, Jr.
Jefferson
2006 South Texas Plains Stockard-Sirianni Ranch
W.A. Stockard Family
Frio
2007 Cross Timbers & Prairies Litteken Ranch
Arthur Litteken
Clay
2007 Edwards Plateau Llano Springs Ranch, Ltd.
Tom Vandivier and family
Edwards
2007 Gulf Prairies & Marshes McFaddin Ranch
Bob McCan
Bee, Refugio, Victoria
2007 PineyWoods White Rock Pasture
Benjamin Griffith III
Trinity, Houston
2007 Post Oak Savannah Spring Branch Ranch
Melissa Cole and Mike Reusing
Bastrop
2007 Rolling Plains Merrick Davis Ranch
John A. Jr., John J., and James A. Matthews
Shackelford
2007 South Texas Plains Temple Ranch
Ellen and Buddy Temple
Duval
2007 Trans-Pecos Catto-Gage Ranch
A.S. Gage Ranches Partnership, Ltd.
Brewster
2008 Blackland Prairie Burleson Prairie
Bob and Mickey Burleson
Bell
2008 Cross Timbers and Prairies Dearing Ranch
Jake "Bud" Dearing
Erath
2008 Edwards Plateau Selah, Bamberger Ranch Preserve,
J. David and Margaret Bamberger
Blanco
2008 Gulf Prairies and Marshes Pierce Ranch
Armour Trusts, Laurance H. Armour
Wharton
2008 High Plains Seven Cross Ranch
L.H. and Nama Webb
Gray
2008 Pineywoods Mustang Prairie Tree Farm
G. Gibson Family Limited Partnership, Jane Baxter
Trinity
2008 Post Oak Savannah Baker Ranch
Ronnie Baker
Guadalupe
2008 Rolling Plains Stasney's Cook Ranch
Jon and Dick Stasney and families, Johnnie Hudman
Shackelford
2008 South Texas Plains High Lonesome Ranch
Charles and Nancy Hundley
McMullen
2008 Trans-Pecos W.R. Stumberg Ranch
Marshall B. Miller, Jr. and Mary Elsie Newton
Pecos
2008 Wildlife Management Association Wildlife Habitat Federation
Bob Moore, John Webb, Jim Willis
Fayette to Gulf Coast
2008 Corporate/Public King Ranch
Dave Delaney
Kleberg, Jim Wells, Brooks, Kenedy, Willacy
2008 Special Recognition Tierra Verde Golf Club
Mark Claburn
Tarrant
2009
Blackland Prairies
 none
none
2009
Cross Timbers & Prairies
Boydston Farms
Donald & Brenda Boydston
Young
2009 Edwards Plateau
Dove Creek Partnership
Irion-Tom Green
2009
Gulf Coast Prairies & Marshes
Fennessey Ranch
Brien O'Connor Dunn
Refugio
2009
High Plains
none
none
2009
Pineywoods
Round Bottom Ranch
Bob & Sue Long
Bastrop
2009
Post Oak Savannah
Wells Ranch
Howard & Janice Williamson
Gonzales-Guadalupe
2009
Rolling Plains
Wildcat Mountain Ranch
Hollis & Tony Farris
Coke
2009
South Texas Plains
San Cristoval Ranch
Williams family
Karnes-Live Oak
2009
Trans-Pecos
Railway Ranch
Marvin L. Smith
Upton, Midland, Crane
2009
Wildlife Management Association
Western Navarro Bobwhite Recovery Coop
Jimmy Stewart, President
Navarro
2009
Corporate/NGO/Urban
Fort Worth Nature Center & Refuge
Tarrant
2009
Leopold Conservation Award, Statewide
Selah, Bamberger Ranch Preserve
J. David Bamberger
Blanco
2010
Blackland Prairies
Quebe Farm
Charlotte von Rosenberg
Washington
2010 Cross Timbers & Prairies
Rocosa Ridge Ranch
Bruce Berg
Bosque
2010 Edwards Plateau
Flagler Ranch
George G. Matthews
Edwards, Real
2010 Gulf Coast Prairies & Marshes
Lone Oak Ranch
Dave Wilcox & Oliver Smart
Chambers
2010 High Plains
Running R Ranch
Dr. Robert Lepard
Bailey
2010 Pineywoods
Ewing Mound
Simon W. Henderson III
Angelina
2010 Post Oak Savannah
none
none
2010 Rolling Plains
Mott Creek Ranch
Marisue Potts Powell
Motley
2010 South Texas Plains
Duval County Ranch
David Killam
Duval, Webb
2010 Trans-Pecos
Brite Ranch
Jane Brite
Presidio
2010 Wildlife Management Association
Edwards Plateau Prescribed Burn Association
Charles Taylor
multiple
2010 Corporate/NGO/Urban
Matador Ranch
Matador Cattle Company
Motley, Dickens, Cottle, Crosby & Floyd
2010 Leopold Conservation Award, Statewide 
Anderson Ranch
Anderson Family Trust
Hemphill
2010 Special Recognition
Fort Sam Houston/Camp Bullis Training Site
U.S. Army
Bexar
2010 Special Recognition, Outreach & Education
Bear Springs Blossom
Peter & Marianne Bonenberger
Bandera
2011 Blackland Prairies
Warbler Woods Bird Sanctuary
Guadalupe
Year
Ecoregion
Name
County
2011 Cross Timbers & Prairies
Lodge Creek Ranch
Bryan Mitchell, Sr.
Jack
2011 Edwards Plateau
Blue Mountain Peak Ranch
Richard Taylor
Mason
2011 Gulf Prairies & Marshes
A Country Life Ranch
Cary Dietzmann
Austin, Colorado
2011 Pineywoods
Clear Creek Tree Farm
Mike Howard
Sabine
2011 Post Oak Savannah
Trinity Bluff Wildlife Ranch
Brian Smith
Navarro
2011 Rolling Plains
Hailey Ranch
Rob Hailey
Jones, Shackelford
2011 South Texas Plains
Halff Brothers Ranch Ltd.
Frio
2011 Trans-Pecos
O2 Ranch
Charles P. Lykes, Jr.
Brewster, Presidio
2011 Wildlife Management Association
Colorado County Wildlife Management Association
Wayne Zimmerhanzel, President
Coloado
2011 Corporate
North American Coal Corporation, Sabine Mine
Dr. Eric S. Anderson
Harrison
2011 Leopold Conservation Award, Statewide
Temple Ranch
Arthur "Buddy", Ellen Temple and Temple Family
Duval
2011 Special Recognition, Education & Outreach
Cactus Creek Ranch
Mary Jo Bogatto
Cameron
2012 Cross Timbers & Prairies
Colonel Burns Ranch
Dr. Paul and Toni Burns
Brown
2012 Gulf Prairies & Marshes
Wexford Ranches
Louise S. O’Connor
Goliad, Victoria, Refugio
2012 Rolling Plains
Gibson Ranches LLC
Mike and Shonda Gibson
Cottle, King
2012 Trans-Pecos
Double H Ranch
Charles,Barbara, David and Anne Horak
El Paso
2012 Wildlife Management Association
Arroyo Veleño Wildlife Management CO-OP
David Dodier, David Volpe, Ernesto Uribe, Jose W. Lopez
Zapata
2012 Leopold Conservation Award, Statewide
Cook's Branch Conservancy
The Cynthia and George Mitchell Foundation
Montgomery
2012 Special Recognition
Roxanne Hernandez
Lost Pines Habitat Conservation Plan Administrator and Coordinator of Lost Pines Recovery Team
Bastrop
2013
Corporate
Texas Westmoreland Coal Company - Jewett Lignite Mine
Texas Westmoreland Coal Company
Leon, Limestone, Freestone
2013
Wildlife Management Association
South Llano River Watershed Alliance
Znobia Wootan, President and Dr. Tom Arsuffi, Vice-President
Edwards, Kimble
2013
Blackland Prairie
Daphne Prairie
B.F. Hicks
Franklin
2013
Cross Timbers
Thomsen Foundation
Dr. Lisa Bellows
Montague
2013
Rolling Plains
JA Ranch
Andrew Bivins
Armstrong, Donley
2013
Leopold Conservation Award - Statewide
Buckhallow and Stockard-Sirianni Ranches
William J. and Jan S. Cato
Uvalde, Real, Frio
Back to Top
Back to Top